Strona główna1 » Blog2 » Jakość odlewu i produktu gotowego.

Jakość odlewu i produktu gotowego.

Jakość odlewualt i produktu gotowego.

Jak w każdej branży produkt finalny, który przeszedł cały proces mniej lub bardziej skomplikowanej produkcji, może różnić się poziomem jakości. Ta zasada nie omija produktów z kutego żelaza oraz odlewów żeliwnych czy mosiężnych. Wydawałoby się, że każdy gotowy produkt z tej samej serii powinien być identyczny, jednak każdy odlew może się minimalnie od siebie różnić. Przeważnie są to jednak niezauważalne dla oka detale.

Na polskim rynku odlewniczym jakość odlewu zależna jest od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć tworzywo, z którego wykonywany jest odlew, stopień skomplikowania produkcji, wielkości wytwarzanych serii, wiedzy i doświadczenia metalurga.

Przygotowanie form do odlewów w pracowniach rzemieślniczych wymaga wysiłku i dużego nakładu pracy. Metalowe skrzynie wypełniane są piaskiem krzemowym. Nadmiar masy formierskiej jest odpowiednio wyrównywany i wygładzany w górnej powierzchni formy. Zawsze nakłuwa się wierzchnią warstwę, by łatwiej odprowadzał się gaz. Płynny mosiądz, aluminium, stal czy żeliwo wlewa się do formy poprzez specjalnie przygotowane otwory. Po upływie odpowiedniej ilości czasu materiał zastyga i można wyjąć go z formy, by następnie poddać go jeszcze obróbce. W ten sposób rzemieślnicy tworzą wyjątkowe rękodzieła, takie jak okucia, akcesoria do kominka, drzwiczki czy kratki.

Jeśli produkt finalny, taki jak np. żeliwne kratki kominkowe o misternych wzorach, drzwiczki ażurowe czy piękne zdobienia elewacji kamienic (odboje bram, wylewki żeliwne) są wykonane z najwyższym oddaniem dla sztuki odlewnictwa i korzysta się przy tym z tradycyjnych metod, które opierają się o produkcję w metalowych skrzyniach, odlewach w formach wykonanych w czystym piasku krzemowym, zabezpieczonych talkiem to jakość produktu będzie na bardzo wysokim poziomie i przede wszystkim będzie się pięknie i oryginalnie prezentować.

Wprawdzie technologia może okazać się dobrym wsparciem dla pracy konstruktora, metalurga czy technologa, to nie zastąpi ich ona w 100%. To czynnik ludzki, doświadczenie i wiedza rzemieślników pozwalają na uzyskanie najpiękniejszych efektów. Dzięki połączeniu ręcznego przygotowania form i doświadczenia produkty finalne urzekają swoim wyglądem.

Omawiając temat jakości produktu gotowego warto poruszyć kwestię dalszej obróbki odlanych elementów. W szczególności w przypadku produktów złożonych trzeba posiadać wiedzę i doświadczenie w tzw. "pasowaniu". Za przykład niech posłużą drzwiczki żeliwne. Jak pracownik nie jest wtajemniczony przez mistrza i robi to nie mając doświadczenia to źle nawiercone otwory pod sworznie zawiasów spowodują że drzwiczki mogą się tylko uchylać lub otwierać częściowo, a nie do pełnego otwarcia, aż do wyłożenia na ścianę. Trzeba zwrócić też uwagę na to, że wiercenie można wykonać tylko raz. Nie ma możliwości wykonania poprawek. Miejsca na osadzenie sworznia zawiasu jest tylko na jeden precyzyjny nawiert. Formierz posiadający wiedzę i doświadczenie wykonując np. drzwiczki ażurowe lub kratkę wentylacyjną precyzyjnie składając formę z detalem uniknie braków i konieczności ewentualnych poprawek (szlifowania, piłowania itp.).

Żeliwne odlewy nabierają wyjątkowego charakteru wówczas, kiedy produkowane są metodami tradycyjnymi. Produkty przeznaczone do codziennego użytku nie stanowią tu wyjątku. Do produkcji wyrobów „koronkowych”, bazującej właśnie na metodach tradycyjnych, używa się masy formierskiej opartej piasku krzemowym. To pozwala na uzyskanie wysokiej jakości i wyjątkowości gotowego produktu. Kratki, drzwiczki czy okucia nabierają wówczas wyjątkowego charakteru.

Jakość odlewów i produktów finalnych zależy w dużej mierze od metod produkcji stosowanych przez odlewnie. Żeliwne odlewy produkowane tradycyjnymi metodami w niewielkich pracowniach to coś więcej niż produkt przemysłowy. Te przedmioty są wyjątkowe i bardzo często niepowtarzalne. Pięknie wykonane żeliwne odlewy mogą służyć przez lata i nie stracą nic na wartości.


Przejdź do strony głównej